Ve jménu lebky se zkříženými punčochami

Leden 2014

Miluj Bezďáka Svého

25. ledna 2014 v 15:28 | T.♥
Schovávám se za první písmenko svého jména a píšu článek, který se nikam nehodí. Proč?
Protože mi pění krev v žilách a mám neodbytný dojem, že někdo už dop*dele musí připomenout světu pravdu.


Ze všech těch lidí, kterými my (jakožto ti nejlepší a nejčistčí) v rámci rasismu, náboženství, netolerance, uniformity a zdravého životního stylu (haha-.-) opovrhujeme, jsou v našich běžných životech nejvíc "na ráně" ... no, nejvíc na ráně jsou cikáni, ale ti si rozhodně nemají na co stěžovat, takže zdarec.
Druzí nejvíc "na ráně" jsou bezdomovci a důchodci.

Kdy se stalo, že jsme je začali obviňovat ze zadlužování naší země? Kdy se stalo, že jsme začali považovat za laskavost jejich smrt? Z archetypu starého člověka se stává jakási vrásčitá karikatura schovaná za nákupním vozíkem, vycucávající z nás ubohých, životem usoužených chudáčků, peníze. Jak to?!
V minulosti byl starý člověk někým velmi váženým. Dobře, asi i tehdy staří dědci neschopní dojít sami na záchod někoho s*ali (nebo rovnou pos*ali xĐĐ), ale i přesto, zůstávali v kontaktu se svou rodinou, popř. odešli bydlet do malého prostoru kousek dál od hlavního dění. Stařec se v rámci dějin stal jakýmsi symbolem moudrosti a vůbec pro důkaz nemusíme chodit daleko. V pohádkách. V artušovských legendách. Ve fantasy stories. Děda Vševěda, Brumbál, Gandalf, Santiago, Merlin, všechno je to stejná sebranka! Důchodci! :D A dnešní doba nás nějak nutí si ty stejné lidi představovat jako tupý dav pořádající nálety na Kaufland. Jo, dělají to. Já vím. Ale z jejich hlediska to dává smysl...
Nežili ve stejných podmínkách jako my. Mnozí jako malí zažili válku. Komunisté jim sebrali farmy a obchody (jo, a vymývali mozek, abych nezapomněla). Nevěděli, co bude zítra. Třeba takový můj dědeček vyrůstal na chudé slovenské salaši se 6 bratry. Měli hlad.
Takové zkušenosti většinu z nás naučí žít přítomností, takže nepočítat, že ty banány za 9.90 tam příště zase budou xĐ. Protože faktem je, že ony tam fakt být nemusí, což si my ani neumíme pořádně představit. Ti důchodci nejsou pitomí, stát se opravdu může cokoliv a využít situace, když se to nabízí, to dává smysl. Nebo ne?
Když můžu mluvit za sebe, asi mě tento postoj vytáčí proto, že jsem na staré lidi zvyklá. Mám staré sousedy a i mí praprarodiče se dožili vcelku vysokého věku, takže si je hodně dobře pamatuji. A nikdy, nikdy bych vám nepotvrdila, že byli otravní a hloupí. Byly to jen a pouze hodní staří lidé. Možná trochu zahořklí. Staří lidé bývají zahořklí. Ušli celou tu dlouhou cestu životem, ve které se právě teď patláme my, a jsou už skoro u "cíle". A nést si s sebou všechno, co se nám kdy stalo, všechny ty drobné i enormní chyby v našem životě, těžké chvíle, časem opotřebované orgány... každá ta vráska něco znamená. Taky můžou být odvrženi od rodiny. A to je strašná chyba naší společnosti.

No, chyby a mezery v naší společnosti trefně vyplňuje druhá skupina nejvíc opovrhovaných. Homeless lidi, špinavé začouzené bezzubé ksichty s krabičákem ve znetvořené, v křečích způsobených toluenem škubající se ruce. Na rovinu říkám, že těmito je mnohem těžší neopovrhovat,protože jednoduše nikdy nevíte, co můžete čekat.
Dali jste se někdy do řeči s bezdomovcem? Já osobně mám na podivné typy lidí zvláštní štěstí (xĐ), takže několikrát ano. Každého z nich nezapomenu do nejdelší smrti. Nechápu, jak to dělají, i když mluví racionálně, vždycky je za nimi v pozadí jakési NĚCO. Může to být fet, nějaká děsivá životní zkušenost, cokliv. Faktem totiž je, že nikdy 100% nevíme, CO je dostalo na ulici... a tak má každý z nich specifický příběh, který z něj může - pokud je ve stavu, kdy je schopen ho vypovědět - udělat nezapomenutelného člověka.
Faktem však zůstává, že žiju v celkem malém městě, takže s takovými případy typu "slečno, nemáte dvacku na chleba?" jsem se moc nesetkala. Zato na mě jednou z parku vybafl mladý blonďák s jakýmsi šáším v ruce (prej kytka ;P) a hrozně si se mnou chtěl povídat. Vždycky si chtějí povídat. Možná jsou mezi nimi opravdu tací, kterým se přihodily špatné věci a jsou společností odsuzováni za něco, za co nemůžou. Jo, myslím, že to je pravda. Nehodlám mluvit o případech dobrovonlého homelessáctví spojeného s drogami. Takoví lidé se špatně tolerují, ale víte proč? :D Protože nás nehorázně SE*OU. Nemusí se pachtit se svými životy, jsou free! Volní jako ptáci, jediné, o co se starají, je pár lahváčů a jehla. V těchto příadech je opravdu těžké zůstat s chladnou hlavou, protože i jeden člověk z mého blízkého okolí vyznává tuto cestu a při každém pohledu do jeho očí si uvědomuju nekonečnou debilitu vlastní existence. Chodím po vyšlapaných cestičkách, trápím se kvůli věcem, které mi k trápení podstrkují jiní... Jako, je fajn sedět v teple, když je venku mínus 6 jako teď :D ale ta nekonečná cena za zahřátou p*del ... nic moc. V některých ohledech je jejich život o tolik tolik lepší než ten náš, že se od nich vlastně můžeme učit. Kdybych si měla vybrat mezi večeří s úspěšným zazobaným právníkem a bloumání po venku s laciným pivem a klukem, co nemá kam jít... nevyberu si to první :D. Možná bych od právníka získala víc peněz na teplo pro svůj zadek, ale nikdy vám neotevře oči tak, jako vyvrženec společnosti.
To je můj postoj, který vám předhazuji k vaší toleranci ;D.


Láska neznamená jenom poslat přes Facebook srdíčko svýmu klukovi, ale i rozhlédnout se a přijmout, jací jsou ti, kteří nejsou my. To je princip zmíněné tolerance. Nežiju jeho život, tak ať si ho žije jak chce. Nejsem na jeho místě a nevím, co bych na jeho místě dělal já, tudím ho nebudu soudit. Asi tak ;P. Platí to důchodce, homelessáky, postižené, cizice nevěřící v islám (i tolerance má kvůli pudu sebezáchovy své meze, mlusimové jsou kur*y), magory, alkoholiky, feťáky, narkomany, idioty, holky s kočičíma ušima na hlavě... Pro celý svět. Soustřeď se na svůj život a neotravuj ten můj ;).

Díky za pozornost.

T. ♥
SLOVNÍČEK ;D:
Wayward T.♥ - přezdívka autorky blogu
EA = Emilie Autumn, geniání a šílená hudební (nejen hudební) osobnost ;)
Krumpety = The Bloody Crumpets, její skupina
Asylum = angl. blázinec, léčebna
Kdybychom si ještě furt nerozuměli, možná ještě něco připíšu ;P. Často deformuju slova, zvyknete si =D.