Ve jménu lebky se zkříženými punčochami

Holka, která nechce na vysokou školu

29. září 2014 v 19:35 | T.♥
Na skupinové terapii bych se mohla představit nějak takhle: "Ahoj, jsem T.♥, je mi 19 let a rozhodla jsem se NEJÍT na vysokou školu." ... A myslím, že by mě hned vykopli, protože bych narušovala morálku celé skupiny. Ano, na NEvysokoškoláky se momentálě pořádají štvanice. Bohužel jsem jedním z nich.Nejít na vysokou jsem se rozhodla už asi před tak pěti lety (původně jsem počítala s tím, že nedodělám ani střední :D ale v tomhle ohledu už mám před sebou posledních pár měsíců). Sice nevím, co přesně mě k tomu vedlo tehdy (nejspíš lenost), ale můj postoj se v podstatě nezměnil. Nechci tam, jelikož mám dojem, že to pro mě není výhodné, že tím zbytečně zabiju nevímkolik let a navíc se mi celý vysokoškolský systém nelíbí a nevěřím mu. Vysokoškoláci jsou banda namyšlených sráčů, kteří myslí, že jsou něco extra jenom proto, že se zasekli v nějaký dost divný části dětství... no, zatím budu slušná xĐ. Zkrátka a dobře, pro někoho je vysokoškolské studium lákavé. Pro mě.. ne.

Dost dlouho jsem prostě držela klapačku pokaždé, když vysokou školu někdo zmínil, ale teď to bohužel nějak přestalo jít, protože jsem ve čtvrťáku na gymplu a celý svět se spikl, aby se mě tam pokusil dostat :D.

Nejčastější argumenty: "Nebudeš mít dobře placenou práci." "Nebudeš nic." "A co chceš jako dělat?"

Hmh, asi by bylo fér zmínit se, že MÁM plán, co dělat. Chci si splnit jeden ze svých dětských snů :D. Jsem kreativní člověk a fakt ku*evsky mám chuť si za tím jít - však víte, zkoušet se prosadit, naučit se líp vsstupovat, ... Původně jsem z těchto důvodů chtěla na konzervatoř, ale .. no, nějak mě to během pár uplynulých týdnů přešlo xĐ. Tuhle možnost ovšem nepopírám, na konzervě se ještě můžu octnout, pokud na to budu mít. KDyž tohle přiznám, dívají se na mě lidi jako na tříletý děcko. Nedivím se. Nerada o tom vůbec mluvím. Oni si lidi neuvědomují, že já si uvědomuju, jak hloupě to zní :D. Vždy když to řeknu, mám chuť vrazit si facku za takovou naivitu. PRAVDOU ovšem je, že mám jeden argument, který u mě vždy přebije všechno: Když to nezkusím teď, neudělám to nikdy. A tím se řídím :D.

Nejde však pouze o mě, obecně je momentálně vyvíjen šílený tlak, aby mladí lidé studovali skoro do třiceti, protože titulem si zajistíte krásný, bohatý a spokojený život a bez titulu jste špína. Toto nestavení společnosti mě štve a navíc, jak říkám, NEVĚŘÍM MU. Udivuje mě, že v dnešní vyhrocené, stresující a uspěchané době nikomu nevadí, že zabije tolik let svého života navíc. Těm lidem je 26 let a jsou v podstatě přerostlými dětmi. A jestli nějak nechci žít, tak ne jako protekční dítě, ne ve zlaté kleci. Mnoho lidí pohrdá třeba osmnáctiletýma holkama, které se rozhodnou sehnat dávky na malý byt a žít bez pomoci. Já je nehorázně obdivuju.

Tento článek píšu proto, že jsem se zatím nesetkala s absolutně žádným pochopením. Nechápou mě lidi, kteří mě mají rádi, které mám ráda já, ani ti, se kterými se nesnášíme, nechápou mě staří, nechápou mě mladí.. nechápe mě NIKDO. Když už je někdo ochoten vzít, že nechci na VŠ, stejně nevezme, co se chystám dělat. A pak je tu poslední faktor: na vysokou školu můžu jít přece i za rok. Za dva. Kdykoli. Když však řeknu tohle, většina lidí, se kterými na téma diskutuju, ztratí poslední zbytky kontroly a nemilosrdně se na mě rozkřičí :D -_-. Že to je největší blbost, protože pak se ke studiu už nikdy nedokopu, a vůbec, po roce bez drilu střední už nebudu mít v hlavě nic, a... vůbec, už mě to nebaví.

Lidi mě budou litovat, že jsem hloupá, nevzdělaná a naivní. Ale já lituju lidí, kterým životní tempo udává škola. Protože pak jim ho bude udávat práce, pak manželka, pak nevimkdo, třeba Neohitler ve třetí světové, a oni si celý život nechají s*át na hlavu od ostatních, v domnění, že tak je to nejjednodušší. Jednoduchý neznamená vždycky dobrý, věřte mi ;/. Co se mě týče, už před dávnou dobou jsem sama sobě diagnostikovala "komplex divnosti", což znamená, že nejsem normální ani, když se o to snažím :D. Tak proč do toho investovat energii? Když mě to neobšťastní? Vysoká škola pro mě není řešení. Chci stát na vlastních nohou a ne spoléhat na instituci, která mě donutí žít určitým způsobem. Chci si svůj život prostě zařídit sama.

S úctou

Wayward T.♥
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 necroparanoia necroparanoia | E-mail | Web | 29. září 2014 v 19:48 | Reagovat

Pokud někdo nechce jít na vysokou, nevidím v tom něco, co by se mělo odsuzovat. Nelíbí se mi tlak společnosti že ten s vysokou je něco víc.

2 Teri Teri | 29. září 2014 v 21:15 | Reagovat

[1]: přesně. Díky ;)

3 Kika Kika | E-mail | Web | 29. září 2014 v 21:43 | Reagovat

1. jsem podle Tebe to přerostlé děcko (celou dobu vysoké školy živilo samo, chodilo do práce na celé úvazky a učilo se po nocích)

2. Neznám ve svém okolí ani jednoho člověka, který by opovrhoval někoho, kdo VŠ nestuduje, nedostudoval, vůbec nezačal

3. Mám spoustu kamarádů/dek nevysokoškoláků

4. K šťastnému životu školu nepotřebuješ.. V 90% případech je Ti k ničemu a nástupní plat revizora v Praze je pravděpodobně minimálně 2x vyšší než čerstvého absolventa.. Jdi si za svým cílem a dělej přesně to co chceš. Je to Tvůj život a nikdo Ti do toho nemá co kecat

(btw můj komentář má působit pozitivně, v něčem s Tebou souhlasím, v něčem trochu ne)

4 Teri Teri | 29. září 2014 v 21:46 | Reagovat

[3]: jo, tohle beru ;) díky :D

5 Kelioné Kelioné | Web | 29. září 2014 v 22:43 | Reagovat

Jsem ráda, že nejsem jediná, komu se vysokoškolský systém absolutně nelíbí. Nejprve jsem si sice našla školu, pro kterou bych si vydupala i ďolík do země, aby mě naši trochu sponzorovali, jenže na soukromou bych opravdu musela značně přiložit ruku k dílu, takže to padlo.

Teď jsem ale našla obor, který se mi vcelku líbí, ve městě, které se mi líbí, kam se hlásí snad nejvíce studentů z celé univerzity. Ale na koleji se mi bydlet taky nechce. To kdyby se mi naskytla možnost tam mít práci, nějaká vejška, tůdle, mým cílem je se hlavně odstěhovat pryč. :D

Ty se drž, jsi statečná, že si stojíš za svým. Mimochodem, taky znám lidi s titulem, jejichž práce stojí za prd, a "pouhé" maturanty, co na tom jsou líp. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SLOVNÍČEK ;D:
Wayward T.♥ - přezdívka autorky blogu
EA = Emilie Autumn, geniání a šílená hudební (nejen hudební) osobnost ;)
Krumpety = The Bloody Crumpets, její skupina
Asylum = angl. blázinec, léčebna
Kdybychom si ještě furt nerozuměli, možná ještě něco připíšu ;P. Často deformuju slova, zvyknete si =D.