Ve jménu lebky se zkříženými punčochami

O knihomolaření na veřejnosti aneb Lidi, čtěte, sakra...

3. listopadu 2015 v 21:04 | Wayward T.♥
Dnes se mi stala poněkud nepříjemná věc, která mě po předlouhých měsících stagnace opět donutila pokusit se sesmolit nějaký článek. Seděla jsem zrovna na školní chodbě, čekala na hodinu a pro zabití času jsem si pročítala nějaké básničky od Bukowskiho*. Lidi kolem mě kecali, smáli se, pouštěli si hovadiny na Youtubku, nic, co by mi vadilo, normální zvuky života. Dokud jsem přes celou chodbu nezaslechla jakési dvě nepříliš opatrné spolužačky, jak začaly spiklenecky mumlat, počemž jedna z nich vyhrkla: "Jó, furt jenom čte."

Mít lepší náladu, možná po nich spiklenecky zamrkám a nechám to plavat. Bohužel pro nás všechny, měla jsem náladu už tak dost pod psa xD. Takže jsem se jen zamračila ("Furt? Jenom? Vždyť knížku ve škole vytáhnu tak jednou dvakrát týdně, ani ne..."), v duchu jsem oněm slečnám vynadala do porvchních degentek a jen velice nesoustředěně jsem pokračovala v četbě.

V podstatě by se mohlo jednat o jednorázovou nepříjemnost, ale pak mi začaly docházet souvislosti.

Kdekoli jsem před maturitou vytáhla knížku (a jak všichni víme, před maturitou by se knížky přece jen v konečném důsledku číst měly), následovala reakce typu: "Co čteeeeš?! Seš knihomol!" a ani moje teorie o tom, že před maturitou by se přece jen v konečném důsledku knížky číst měly, mi moc nepomohla od nálepky "ona je čudná, ona si čte". Nicméně, i skrze tyto zkušenosti jsem na veřejnosti začala vytahovat knížku pravidelně.

Částečně proto, že - jakkoli je mi to kvůli reakcím okolí trapné přiznat - si počtu celkem ráda, a částečně také proto, že jsem od přírody provokatér každým coulem a tak trochu mě baví srát lidi, jsem po matuře začala valit knížky jednu za druhou. Bukowski, Welsh, Ginsberg, Gaiman, do toho volná chvilka na brigádě, čekání na vlak nebo prostě jen zevlení v parku - jednoduše jsem se rozečetla celkem ve velkém stylu - před lidmi, NASCHVÁL - a užívala jsem si to. A tentokrát s dopředu určeným cílem - záměrně jsem se s knihou neschovávala. Chtěla jsem, aby lidi viděli, že čtu, aby viděli, co čtu, a byla jsem zvědavá, zda to někdy povede k nějakému hovoru na danou knihu nebo jakékoli zajímavé reakci. Nazvala bych tuto činnost "demonstrativním čtením na veřenosti" a abych nějak zdůvodnila, proč je tento článek řazen mezi témata týdne, ano, troufám si říct, že vytáčení okolí s knihou v ruce je kus moje zvláštní záliba, takové lehké moralizování, lehký exhibicionismus a porce přirozeného provokatérství xP.

Paradoxně, po tom, co jsem s tím vším uvědoměle začala - nestalo se nic. Otázka "Co čteš?" mi byla za několik měsíců položena tuším dvakrát (čehož si vážím, aspoň něco xD). A dnes se tedy nepřímo dostavila přesně taková reakce, která mě od mého "demonstrativního čtení na veřejnosti" málem odradila.

Málem....

Než mi to docvaklo.

Lidi, kamarádi, děcka, kolegové... čtěte.

Že čtení z nikoho neudělá ještě většího blbce, to doufám zdůrazňovat nemusím. Že čtení neudělalo ještě většího blbce z nikoho v žádném historickém období, to asi taky ne. Ale ráda bych podtrhla, že v dnešní době může knížka nadělat snad ještě větší zázraky než v minulosti - ne proto, že lidé hloupnou (jsem odpůrcem veškerých teorií o tom, že jde civilizace do kytek, podle mě je stejně nanic už pěkně dlouho a ještě dlouho naprosto stejně nanic bude, což zní dost pesimisticky, ale ve své podstatě mi to připadá spíš velmi osvobozující ;P), ale pro způsob, kterým si navykli se zabavit. Žijeme v rychlé době, kdy mnohdy rozhodují sekundy, ne-li milisekundy. Tím více je důležité umět vypnout. Ale místo toho - rozhlédněte se někdy kolem sebe. Čím se lidé okolo vás baví? V každé volné chviličce vytáhnou TU VĚC. Je to placaté, elektronické a chytá to wi-fi. Nejčastěji tedy MOBIL. A přísahám, každý volný okamžik, každou rozpačitou chvilinku, každou posranou minutu svého života, kdy okolí nenabízí dostatečné rozptýlení, do té VĚCI čumí. Jako, jó, mobily jsou fajn, taky jeden mám a chytá wifinu :D, ale ... žádný jiný způsob zabavení se nenabízí*?

Tím pádem se v situaci, kdy jsem za divňačku, která "furt jenom čte", cítím velice oprávněná zařvat naprosto komukoli do ksichtu: "Furt seš jen na mobilu!" A myslím, že pomalé načítání videa na Youtubku nebo nesmyslné lovení nových příspěvků svého ex na sociálních sítích ještě nikomu příjemné zkrácení chvíle a klid do duše opravdu nepřineslo. No, za všechny lidi na světě asi nemám oprávnění mluvit, ale... mně určitě ne. Proto na chodbách čtu xD.

Ale vidíte tu sílu? Občas je prostě fajn vymanit se z všudypřítomné elektrosociílnímediálněovládanécosicosi takzvané "reality", kdy věci mají smysl jen, dokud vás na ně nepřestane bavit klikat, a namísto toho zašustit papírem a ponořit se do něčeho uceleného, něčeho, co se nemusí načítat, jen.... pročítat :D.

Pokud se mnou někdo nesouhlasí, neberu mu to. Ale pokud jste se ve slovech nad touto větou našli, apeluji na vás:

ČTĚTE. ČTĚTE TAK, ABY TO VŠICHNI VIDĚLI. NESTYĎTE SE ZA TO. SERTE TÍM TY PŘELÉTAVÉ LIDI OKOLO. Nebojte se toho.

Poslední dobou mi nic nepřipadá krásnější, než když vidím pěknou mladou holku/ženu***, která v rukou drží rozečtenou bichli. Je to jak dívat se na zázrak :D. Samozřejmě, můžeme čekat i nepěkné pohledy, neboť přiznejme si to, holka s knihou do světa vysílá poměrně feministickou zprávu typu "mrkej na mě, zabavím se i sama, nepotřebuju tvoje bezduchý fórky a hlavně, miláčku, jsem možná mnohem chytřejší než ty" (:D), což zdaleka není úplně každému po chuti (paradoxně nechuť zde otázka pohlaví vůbec neovlivňuje, jak šlo možná vidět na mém dnešním zážitku ;P). Ale už proto si myslím, že demonstrativní čtení na veřejnosti za to stojí. Někdo na to reagovat nebude a spousta lidí bude ohrnovat nos, ale stejně to v dnešní době funguje jak plivanec do tváře, velice přesně mířený a možná a SNAD schopný vzbudit i nějakou odezvu - jako že to donutí pár otevřenějších lidí se zamyslet, motivuje pár stydlivějších lidí k hrdému přiznání k četbě, nebo to alespoň naštve pár primitivů.

Takže básničky od Bukowskiho jsem dnes dolouskala do konce, a příště se zas těším na vzbuzování ohnivých reakcí na školní chodbě :D.

Pokud to někdo zvládl přečíst celé, děkuji Vám za pozornost :). Děkuji vám, že čtete.... ;D :P

S úctou

Wayward T.♥

* konkrétně Básně II. s podtitulem Někdy jste tak sami, až to prostě dává smysl. Celkem příhodné xD.
** pokud by tu - celkem oprávněně - nějaký chytrolín navrhl, že lidi na mobilu/tabletu/... si také mohou číst, uznávám, že ano, mohou, dokonce inkognito :D, ale přece jen si osobně myslím, že kniha je kniha. Je to jen můj subjektivní názor, nikomu jej nevnucuji.
*** tím nediskriminuji mladé kluky a muže s bichlí v ruce, nebojte xD. Jenom mi nějak připadá důležitější vyzdvihnout spíš ženské pohlaví, jelikož k němu patřím, tudíž to tam vnímám mnohem silněji. Nic jiného v tom není ;).
 

14 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kory Kory | Web | 3. listopadu 2015 v 21:39 | Reagovat

Tyjo... takhle mě snad ani nenapadlo nad tím uvažovat. Ve škole a kdykoli na veřejnosti si prostě čtu (skoro furt, pokud si zrovna nekreslím a nebo taky nejsem na mobilu), protože mě to BAVÍ. A- jo, někdy přemýšlím, jak to můžou vzít ty ostatní lidi, ale nikdy by mě nenapadlo číst to z toho důvodu čekání na reakci :D. To si možná tak občas kreslim.... Ale jinak je to hodně zajímavej článek. Jen mi z něj čiší takový trochu pozérství, nebo jak to nazvat, ale je dost možný, že si to jenom špatně vykládám, tak jako lidi, když čtou moje články :D

2 Wayward T. ♥ Wayward T. ♥ | 3. listopadu 2015 v 21:50 | Reagovat

[1]: Ahoj, děkuji za komentář :). Popravdě, pokud ti to připadá pózérské, asi nemám důvod se urazit nebo to vyvracet, ono to tak možnááá maličko i je, protože kdyby to nebyla vědomá póza a jen mě to bavilo, tak to - jak ty říkáš - vůbec neřeším :). Ale to už je to fakt zamotané pak nad tím přemýšlet, no :D. Víc takových lidí, jako jsi ty ;)

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 7. listopadu 2015 v 17:45 | Reagovat

No já tak čtu. Ale kolem normálně vidím lidi, co tak čtou taky. Třeba naposled, když jsem jela tramvají, tak jel ten vůz, co má na jedný straně sedačky normálně a na druhý natočený do uličky... a nějak se to sešlo, že na těch do uličky jsme vedle sebe jeden jak druhej seděli čtenáři (pánové měli nějaký knížky, já nejnovější vydání Enigmy, bylo mi i líto, že přímo knížku nemám). A ve vlaku vídám lidi normálně číst. Ať už papírovou, elektronickou nebo na počítači, i když vždycky těžko říct, co to tam maj otevřeno za dokument. Fakt jsem se ještě nesetkala s tím, že by se někdo styděl nebo si někdo myslel, že by se někdo měl stydět za čtení. Leda by to bylo čtení odpadu, ale když i čtenářky 50 odstínů hrdě tu knížku vystavujou, tak asi ani za odpad se nikdo nestyčí.

A čtení na mobilu mi nevadilo nikdy. Fakt se mi NIKDY nechtělo vytahovat z nacpaného zavazadla knížky a pak je tam honem cpát zpátky ještě během nastupování nebo vystupování, takže dokud jsem měla mobil s readerem, s fyzickou knížkou bys mě neviděla, naopak bys mě viděla, jak čumím do displeje. Ovšem ne na internet, ale na Kinga. Je to pohodlnější. O dost.

4 Wayward T. <3 Wayward T. <3 | 8. listopadu 2015 v 22:50 | Reagovat

[3]: Děkuji za komentář :) máš krásnou zkušenost, hlavně s tou tramvají :D. Snad máš pravdu a  snad jen jezdím špatnýma linkama mhd, že jsou mi čtenáři vzácní :D. Kdoví :P

5 Mirimë Mirimë | Web | 9. prosince 2015 v 12:41 | Reagovat

No jo, dnes má dost lidí stáhnuté knížky i na mobily, takže vlastně ani není na první pohled vidět, že vlastně čtou nějakou knihu :)
Ale někdy vidím i v tramvaji někoho číst "normální" knihu, tady to asi není ani tak neobvyklé... nebo i při čekání na zastávce (to si taky občas čtu)

6 Angella Angella | Web | 9. prosince 2015 v 12:59 | Reagovat

Ono podle mě okolním lidem ani nepřijde trapné vidět někoho číst, ale jde spíš o vztahy s konkrétními lidmi, kteří mají na tvé čtení argumenty. I když se pár takových lidí najde, ale to už se jedná o náhodu. To víš kdyby jsi měla kolem sebe partu nerozlučných lidí, tak před tebou o tom ani nepípnou. A kdyby náhodou tak se tě tví přátelé z party jistojistě zastanou. :)

7 jasmoula jasmoula | E-mail | Web | 9. prosince 2015 v 13:00 | Reagovat

Zajímavý článek :)

8 Katie Katie | Web | 9. prosince 2015 v 13:30 | Reagovat

Jou, celej můj gympl. "Vona přečetla všechny knížky na světě!" A jednou ke mně přišel spolužák a knížku rozečtenou na lavici mi prostě zavřel a smál se tomu jak idiot. Blah. Taky ráda demonstrativně čtu (tzn. když někde čekám), ale nikoho to moc nezajímá...

9 rybička rybička | 9. prosince 2015 v 13:56 | Reagovat

Tohle se mi taky stalo. "Ty furt jenom čteš!!" A vždycky to pronese ten, kdo držel v životě knihu tak možná 2x za život. Já se za zálibu ve čtení nestydím. Naopak, čtu všude a kdykoliv to jde. Přijde mi lepší si při čekání na vlak číst, než pálit jedno cigáro za druhým.

10 Maruš Maruš | 9. prosince 2015 v 15:20 | Reagovat

Super jen tak dále. Pojďme všichni číst. Taky ráda čtu. Nechápu co je lidem okolo do toho, že někdo čte a jim to vadí? Jim vadí vážně úplně všechno.... Když se nad tím člověk zamyslí. To je hrůza. Vůbec se v naší české společnosti nerespektuje individualita člověka. Člověk začne vyčnívat už jen tím, že si čte, to je vážně extrém... Žiju ve Španělsku a tady takové chování nefunguje, proto to můžu posoudit...

11 Yamina Yamina | E-mail | Web | 9. prosince 2015 v 15:26 | Reagovat

I don't speak Czech but my friend translated your article for me.

I think that reading is fine. I like reading but I have never had any book in Syria. Only Quran :D
Here in the Czech republic I try to read czech book but Czech language is not easy for me :)

I would be happy if you look at my blog :)

12 Akumakirei Akumakirei | Web | 9. prosince 2015 v 15:26 | Reagovat

To záleží na lidech kolem, mně tohle nikdo nikdy o hlavu neotloukal, a to jsem si knížky na gymplu čítávala. Teď na vejše jen občas, máme příšerně krátké přestávky. V tramvaji to nedávám vůbec, protože jezdím jen pár zastávek, většinou stojím a mám co dělat, abych opravdu stála. V autobusu bohužel, když jezdím studentem, buď koukám z okna, nebo si pustím film - když čtu, dělá se mi zle.
Ale doma čtu dost, minimálně jednou do týdne chodím do antikvariátu a kupuju si tam knížky (zrovna dneska jsem si tam koupila Pirandella). Před časem jsem hodně využívala čtečku, protože většinou chci mít výběr z více knih a tahat je s sebou není moc bezva. Ale když mám jednu, co právě čtu a je zajímavá, tak ji nosím. I bichli. A mobil mám jen na volání, sms a sudoku.
Jinak někteří lidi opravdu hloupnou, ale kdo chce, cestičku ke knížkám a jiným chytrým věcem si najde. Myslím, že mám kolem sebe dost lidí, co čtou a nijak to neřeší. Jak je psaný v prvním komentáři, taky mi to přijde trochu jako póza. Kdo čte, nenutí to ostatním, čte si pro sebe. A blbci, kteří se radši hrabají v mobilu na fb a yt, knihu neotevřou a ještě za to ostatní pomlouvají, ti prostě jsou a budou. O takových lidech nemá ani úroveň přemýšlet. Tak se o ně nestarám.
Btw, tenhle týden jsem jela tramvají a seděl v ní celkem pěkný mladý kluk, slušně oblečený v lepším - po pár zastávkách si vytáhl Pratchetta.

13 LucyFox LucyFox | 9. prosince 2015 v 16:06 | Reagovat

Mohu upřímně říct, že jsem se s ničím takovým doposud nesetkala a to jsem do nedávna byla ukázkový knihomol (teď se snažím psát, takže není tolik času a taky učení spolu s "geekovskými" seriály mi moc času neponechává).
Je ale zajímavé, že přesto že jsem již skoro půl roku nevytáhla ve škole knihu, pořád jsem ve škatulce knihomol, což potvrzuje událost minulého měsíce kdy mi spolužák při hře položil otázku "Kolik kilo knih přečteš za rok?"
Mohu ale potvrdit že lidé okolo mě nečtou tolik kolik bych čekala...

14 Amia Amia | E-mail | Web | 9. prosince 2015 v 16:07 | Reagovat

Hm, nikdy mě nenapadlo číst ,,naschvál" :D
Možná už... ne, vlastně nevím proč. Asi by mě to ale zajímalo, zkusím.

(Ohledně zabavení se, poslední dobou mívám docela štěstí na to, že když se rozhlédnu v MHD nebo jinde, kde se čeká, tak třetina až polovina lidí je buď na mobilu/tabletu... nebo si čte. Knihu nebo čtečku.
Takže tak  :) )

15 Karma Karma | Web | 9. prosince 2015 v 16:09 | Reagovat

Nevím mezi jakýma trotlama žiješ, ale mě se ani jednou za střední školu a snad ani základku nestalo, že by se někdo někomu vysmíval za to, že čte a to jsem ve vybrané třídě anebo na gymplu fakt nebyla...

16 Illumináti Illumináti | Web | 9. prosince 2015 v 16:21 | Reagovat

wow
                            such čtení
             much nepříjemnost
    so  reakce
              very ohnivé

17 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 9. prosince 2015 v 16:22 | Reagovat

Já čtu všechno, ale speciálně mezi lidi si nosím romanťárny :-) Klasickou červenou knihovnu :-)
Smallovou a podobně. To jsou knížky, na které se nemusím až tolik soustředit a zvládám i okolí (třeba správnou zastávku a tak).
Ale teď, když jsem čekala, až mi zaschne sádra, to byla knížka nepraktická a i já vytáhla mobil. Ovšem ne na soc. sítě, já si tam hraju karty :-) Je to skvělý zabíječ času a mozek to taky trošku potrénuje :-)
Moc pěkný článek :-) Díky :-)

18 hedd hedd | Web | 9. prosince 2015 v 16:33 | Reagovat

Vím, že za to nemůžeš Ty, ale už mě opravdu neba, jak se na titulce každý třetí den objeví články o tom, jak nikdo nečte. Vím, že to nemusím číst, ale což takhle trošku rozšířit obzory a neřešit jen lidi, kteří jsou single nebo čtou?

Jak jsem už psala k mnoha článkům o knihách, každý má jinou zálibu. A to, že někdo pořád jen čte, to snad není hřích, či?

19 Tori.U Tori.U | Web | 9. prosince 2015 v 16:36 | Reagovat

Taky hrozně ráda čtu a taky mě baví si vést čtenářský deník. Když jsem ho v pondělí dostala zpátky, tak tam na mě od učitelky čekalo krátký povzbudivý vzkaz, ať tak pokračuji dál...
Je důležité nevšímat si takovýchto posměšků a být sama sebou, jinak sama sebe ztratíš. :)

20 maya maya | 9. prosince 2015 v 16:50 | Reagovat

Co jsi zmiňovala za autory, tak většina byla z beat generation a ti též strašně rádi provokovali okolí, čtenáře, celý svět :D (nepřipomíná ti to něco? ) jo jsou úžasný, hlavně J.Kerouac <3 ...
Náhodou čtení je krásný koníček, a navíc před maturitou mi čtení hodně pomáhá se odreagovat :)

21 stuprum stuprum | Web | 9. prosince 2015 v 16:55 | Reagovat

Buk je nej spisovatel všech věků. Tak ho klidně vytahuj i na hajzlech. :)

22 eliška eliška | Web | 9. prosince 2015 v 17:49 | Reagovat

No já nevím, ale k celému mému okolí ten článek nějak nesedí. Já přečtu alespoň dvě knihy týdně (uznávám, docela často čtu knihy stažené v pdf na počítači), sestra čte taky hodně (i když mi knihy o koních, co čte, připadají dost stupidní) a máma taky kdykoliv má volno čte.
A ve třídě je to podobné. Vášnivých čtenářů, co si knihu schovají pod lavici, u nás sice moc není, ale všechny spolužačky pravidelně čtou alespoň knihy "co jsou v módě" (tím myslím Divergenci, Hungergames, Labyrint,..). Mě spíš zajímají různé tak trochu psycho knihy :)
Jinak hezky napsané, konečně se někde objevilo téma, které stojí za to okomentovat.

23 Blackie ~ Hell Blackie ~ Hell | E-mail | Web | 9. prosince 2015 v 19:34 | Reagovat

Já neví ale nepřijde mi neobvykl číst. Čtu hodně. Doma, cestou do práce, v práci na svačině, cestou z práce :D A normálně v MHD (i přeplněném metru či tramvaji) vidím lidi s knihou v ruce. A´t už jsou to mladší caparti nebo starší dámy v tom věkovém rozmezí 17 - 30+ to podle mě je. Nestydím se ani za to co čtu. Ale asi to je vyloženě o nějakém trendu nebo já nevím. Nepotřebuju si schovávat obal knihy aby nikdo neviděl co to čtu.

24 Sandra Sandra | Web | 9. prosince 2015 v 20:04 | Reagovat

klobuk dolu!♥
konečne niekto,kto tu tiež číta a vytiahne knihu kdekoľvek! KONEČNE!!♥
s týmto článkom si vystihla celú situáciu dnešnej doby!:)
ja tiež neskutočne moc čítam a knihy sú porste súčasť môjho života. bez knihy neexistujem!:D
ja mám v triede samých ľudí,ktorý by každý piatok len pili,fajčia jednu cigaretu za druhou a možno aj horšie..česť výnimkám.. stretla som sa tam fakt len s pár ľuďmi ktorých tiež baví čítanie ale proste čítanie berú ako len "doplnok" voľného času ale ja to beriem čosi viac.. proste pre mňa knihy znamenajú moc♥
nemám rada takých ľudí,čo ťa začnú odsudzovať za to,že čítaš.. a ešte keď máš pred maturitou,ako si napísala,teraz by mali čo najviac čítať.
klobúk dolu a čítaj ďalej!:)

25 Lapis Lapis | Web | 9. prosince 2015 v 20:26 | Reagovat

Tak to je mi líto, že musíš trávit čas v takové společnosti. Anebo je to takové všude a nevím to, protože když čtu na veřejnosti, tak čtu a neskenuju, jestli na mě někdo divně kouká.

26 Wayward T. ♥ Wayward T. ♥ | Web | 9. prosince 2015 v 20:38 | Reagovat

Juj, tak po vzpamatování se z drastického šoku, že jsem se tak po 7 letech blogaření konečně dostala na nějaký mainstream odkaz, jdu odpovídat :D. Všechny vaše komentáře jsou krásné a děkuji za ně ;) :D.

[6]: Joo, to je možné :). Dobrý postřeh.

[8]: Jen tak dál, jsem ráda, že nejsem sama :D. Však oni reagovat začnou xD.

[9]: "Přijde mi lepší si při čekání na vlak číst, než pálit jedno cigáro za druhým." čtení a cigára se nevylučují, ale je fakt, že se snažím s kouřením seknout, takže... :D máš určitě pravdu.

[10]: a Španělé víc čtou? :D wau wau

[15]: ani se neptej, kde žiju :D ale nestěžuju si

[16]: miluju vaše such komentáře xD

[18]: hele, taky jsem si říkala -.-. Ale furt lepší čtení než "10 důvodů proč nemám kluka" (ne že by to na tomto blogu taky nebylo, no... xD lol)

[20]: perfektní komentář :D. Ano, asi mi to něco připomíná, děkuju :) :D.

[21]: no, Buk taky vytahoval :D :D :D. A nejen na hajzlech xD. Ale je fajn :D

Naprosto všem děkuji za komentáře, ještě raz :)

27 Jana Jana | E-mail | Web | 9. prosince 2015 v 21:25 | Reagovat

Ty hvězdičky na závěr jsou úplně nejvíce boží!

28 Emmy Emmy | 9. prosince 2015 v 21:29 | Reagovat

Tak to je trochu blbost, že se na mobilu nedá ničím zabavit. Já tam mám stažený druhý díl knihy Kronika Královraha a je to rozhodně praktičtější, vzít si to s sebou do školy v mobilu, než tahat knížku, co má tisíc stránek. :-D Ale uznávám, že jsem asi jedna z mála. ;-)

29 Emmy Emmy | 9. prosince 2015 v 21:32 | Reagovat

[28]: Pardon, přečetla jsem si tu poznámku až později.

30 BarbaraJane BarbaraJane | Web | 9. prosince 2015 v 21:40 | Reagovat

Asi to bude znít divně, ale já si občas tak moc užívám nečtení! Čtu pořád - doma, v autobuse, v tramvaji, ve škole, kdekoliv a kdykoliv. A baví mě to. Jenže občas je povinné četby (studuju češtinu a českou literaturu) a všeho tolik, že na chvíli položím knížku do klína a jenom koukám z okna, jak se ulice míhají. A pak je i to čtení lepší. :)

31 Wayward T. ♥ Wayward T. ♥ | Web | 9. prosince 2015 v 21:45 | Reagovat

[30]: joo tak tomu celkem věřím :). Ale ty máš evidentně odčteno celkem dost, takže ... :D

32 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 9. prosince 2015 v 21:51 | Reagovat

Aha a zrovna výraz "degenky" bych opravdu nečekala od někoho tak sečtělého...

33 Wayward T. ♥ Wayward T. ♥ | Web | 9. prosince 2015 v 21:56 | Reagovat

[32]: Noo čekala jsem jestli mi to projde :D :D stane se

34 Guizmo Guizmo | Web | 9. prosince 2015 v 22:03 | Reagovat

Taky jsem měla podobný pocit, jen na mě koukali vždycky tak jako... proč to jako dělám? A pak jsem přijela do Prahy a zjistila že v metru si 40% lidí čte, stejně tak v autobusech a ve škole je to naprostá nutnost... takže mám najednou spíš pocit, že čtu dost málo.

35 Háčko Háčko | Web | 9. prosince 2015 v 23:28 | Reagovat

ja čítam aj v bare, a ľudia ku mne vždy prídu s pozitívnymi reakciami, a vďaka knihám aj často spoznám zaujímavých ľudí :) raz mi niekto v triede vypindal, že prečo 'žijem v knihách'. S mojim vysvetlením začali minimálne traja ďalší spolužiaci čítať :D nevydržalo im to síce, ale aspoň mi nepindajú.
Ale vieš čo je sranda? Že tri neviemkoľkostránové knihy 50 odtieňov prečítajú aj ľudia, čo sa poriadne ani nenaučili čítať :D

36 shira-elizabeth shira-elizabeth | E-mail | Web | 10. prosince 2015 v 9:05 | Reagovat

Čtu hlavně na přednáškách. Tam nikdo divně nekouká a když už jo, tak proto, že nedávám pozor :D
Jednu dobu jsem četla i po nočních návratech z alkoholových akcí, to bylo vážně už trochu zvláštní..
Čtu ráda, když je čas a nálada :)

37 Narsis Narsis | E-mail | 11. prosince 2015 v 16:02 | Reagovat

Moc krásný článek.
Já jsem se dřív také ostychála vytáhnout si o přestávce knihu a číst si. Bála jsem se, že mne budou ostatní odsuzovat. Z toho jsem naštěstí už dávno vyrostla. Teď je mi úplně kedno, co si o mně ostatní myslí. Prostě když nemám nic lepšího nebo potřebnějšího, tak si čtu. A proč by taky ne? Prostě miluju knihy. Ať si o mně ostatní závislá či na Facebooku myslí, co chtějí. Občas se mi akorát stane, že se dám s nějakým dospělým do řeči o literatuře, což je hrozně fajn.
Rozhodně s tebou naprosto souhlasím. Lidé čtěte! Není to žádná ostuda.

38 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 12. prosince 2015 v 8:13 | Reagovat

Tak podle statistik, počet čtenářů začal stoupat, problém je v tom, co vlastně čtou- "bestsellery", které někdy působí, že nenapsala lidská bytost ale vygeneroval počítač, stále opakující se dějové linky atd. Myslím, že špatné knihy člověka nějak neohrozí, jen jej neposunou vpřed.
Provokativní čtení na veřejnosti může být ale dost nebezpečné, například když čteš a nehlídáš si vozovku před sebou...
Nevím, proč by se měl člověk s knížkou stydět. Nikdy jsem se nestyděla ani si nepřipadala divně a to čtu dost.

39 Holoubek Holoubek | E-mail | Web | 12. prosince 2015 v 20:55 | Reagovat

Jakožto gymplák se naštěstí povětšinou vyskytuji ve spoelčnosti lidí, kteří se nad čtením nepodivují. Nicméně budím trochu nedůvěru tím, že dobrovolně čtu klasiku. Málokdo mi věří, že to nemám do povinné četby. :D O to si připadám lépe, když čtu právě takto "veřejně" např. Pygmaliona nebo teď zrovna biografii Stanislavského. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SLOVNÍČEK ;D:
Wayward T.♥ - přezdívka autorky blogu
EA = Emilie Autumn, geniání a šílená hudební (nejen hudební) osobnost ;)
Krumpety = The Bloody Crumpets, její skupina
Asylum = angl. blázinec, léčebna
Kdybychom si ještě furt nerozuměli, možná ještě něco připíšu ;P. Často deformuju slova, zvyknete si =D.