Ve jménu lebky se zkříženými punčochami

Můj život na Zeměploše - část 1.

13. dubna 2017 v 20:02 | T.♥
Zdravím :).
Před časem jsem tady na Blogu narazila na slečnu, která tvrdila, že přečte asi 80 knih za rok a zdá se jí to strašně málo. Poplašena tím, že já přečtu ročně tak s bídou 10 a ještě mi to připadá jako výkon knihomola nejtěžšího kalibru, jsem se nad sebou zamyslela. Mohla bych víc číst... ale co? Nepřečtu všechno, co mi přijde pod ruku, jsem vybíravá a ráda vím, co můžu čekat... A vůbec, není to sport... No, abych to zkrátila, přišla mi na mysl Zeměplocha od Terryho Pratchetta.

Moje první sektání se Zeměplochou proběhlo pravděpodobně už v mém dětství, protože si vzpomínám, že jsem listovala nějakým ilustrovaným průvodcem nebo tak něčím a připadalo mi to legrační (ale ne tolik legrační, abych to fakt četla). Poté dlouho nic, jen jsem o ní slýchala od svých vrstevníků a říkala si, že bych ji taky mohla zkusit. Zkusila jsem poprvé asi před dvěma lety - aniž bych moc věděla, do čeho jdu, jsem si přečetla Nadělat prachy (měli jsme ji doma...). Bavilo? Bavilo, ale až tak jsem se nechytala. Nějaký čas poté jsem se zkusila chytnout znovu se Zaslanou poštou, na kterou Prachy navazují. Bavilo víc, chytala jsem se víc, ale nebylo to ono.

A tak v souladu se svými dvěma projekty Chci víc číst a Chci objevovat Ameriky* jsem si dala challenge, že přečtu úplně všechny romány Zeměplochy, tak jak "leží a běží", v pořádí, ve kterém byly napsány.

A protože je jich fakt hodně a všechny jsou podobně kvalitní, řekla jsem si, že si sem na svůj Blogu budu zapisovat své dojmy, cca 10 knih v jednom článku nebo tak. Protože jinak bych v tom asi brzy měla bordel, a to jsem pozorný čtenář, který se fakt snaží.

Popravdě, tento článek si víc než kterýkoli jiný píšu dost pro sebe, ale kdyby to někoho zaujalo, samozřjmě budu moc ráda :). Fanoušky Plochy vítám s otevřenou náručí :D.


Příjemné počtení :).

* Objevování Amerik - znamená to, že nějak deset let poté, co danou věc viděli nebo četli úplně VŠICHNI, zjistím, že je to fajn a propadnu tomu. Stává se mi to neuvěřitelně často a asi kvůli tomu dost zaostávám s kulturním přehledem průměrného člověka, hlavně pokud žil dejme tomu třeba roku 1999, protože Xenu jsem objevila v roce 2013, Červeného trpaslíka v roce 2015 a nejnověji teď Plochu také někdy 2015-2016. Jsem tím fakt proslulá. Momentálně jsem antifanoušek Hry o trůny a fakt ji nemůžu vystát, ale nepřekvapilo by mě, kdybych si ji pustila někdy v roce 2038, až už bude celá GoT a Jon Snow a ten ušukanej skrček co vypada jako můj ex ÚPLNĚ všem u pr*ele, a začalo mě to strašně bavit. Ne, fakt bych se nedivila. Jsem hrozná xD.
OBECNĚ O PLOŠE: Jestli na ní něco miluju, tak to, že přes veškerou svou parodičnost a nadsázku zůstává pořád plnohodnotnou fantasy literaturou, která nám toho do života nejspíš nabídne mnohem víc, než "vážně" se tvářící tvorba stejného žánru. Někdo někde (nechce se mi hledat, musíte mi věřit, že Někdo a Někde :D) řekl, že Pratchett, budiž mu Plocha lehká, byl v první řadě skvělý vypravěč a až na druhém místě komik, s čímž naplno souhlasím. Dále bych se s Vámi ráda podělila o svou domněnku, že četba Plochy nenásilnou formou bystří mysl (ano, i víc, než jiné knihy), protože Pratchett často některé zásadní informace spíš jen tak naznačí a musí vám to v hlavě šrotovat, aby vám došlo, co tím myslel (protože VŽDYCKY VŠÍM něco myslel xD). Chci tím říct, že fakt musíte být aktivní čtenář, pamatovat si, co kde bylo napsané nebo zmíněné často jen mezi řečí, popř. se připravit, že budete listovat a hledat, kde jste tu či onu věc už zaregistrovali... protože se to vyplatí. A dost možná ze zeměplošských knížek jinak budete mít prd, protože vám příliš mnohi věcí unikne.
Nebo jsem prostě jen blbá a musím se soustředit a ostatním to problém nedělá, nevím, možné je všechno :D :D.

Tak a už na těch prvních deset asi hupsnem :P :D:

BARVA KOUZEL


Wiki: CZ EN (pokud se neurazíte, budu sem dávat jen odkazy a moc se nebudu zdržovat s vymýšlením vlastních popisů. Nemá to cenu. Ty na těch odkazech jsou lepší.)

Stručné téma: Mrakoplaš a Dvoukvítek na cestě kdovíkam :D

Celkový dojem: Barva kouzel... je prostě a jednoduše v tom nejlepším slova smyslu prvotina. Není to míněno špatně, protože na prvotinách je super, že poznáme autory tak, jak jsme doteď neměli tu čest, mladé, zmatené, nabušené nápady, které nejsou schopni rozvíjet příliš dlouho - nějak takto na mě Barva kouzel zapůsobila. Přetéká nápady, doslova "bublá" :D, daly by se v ní najít náměty tak na 5 dalších knih, možná víc... ale to je asi tak všechno :D. Je to jako rozdíl mezi tím, když sledujete rovně tekoucí, neměnnou řeku někde v dolním toku, která je už jaksi líná a má vše jisté (:D), a když sledujete nově vznikající říčku, pramínek uprostřed lesa, který bojuje s kameny a větvemi a neví, kudy se vrtnout... no a tak se vrtá i cestama, které nebylo úplně nejlepší si zvolit, řekněme.

Co na mě nějak víc zapůsobilo: Nevím moc proč, ale království Krull :D. Ležící na Okraji, stačí nakouknout přes a vidíte do vesmíru... doufala jsem, že tam ještě někdy bude, ale co jsem vygooglila, už ne nijak zvlášť. Škoda. Jo, a ještě na mě silně zapůsobil Bel-Shamharoth, jakože jsem se u "oddechové parodie" málem posrala strachy xD. Jáj.

Co mi vadilo: Ty negativní vlastnosti prvotin, však to znáte, občas to ujíždělo do dost podivných rozměrů... :D

LEHKÉ FANTASTIČNO


Wiki: CZ EN

Stručné téma: Mrakoplaš vs. Rudá hvězda a Oktávo

Celkový dojem: V první řadě - obrovský (!!!) skok v autorském stylu. Najednou je to Plocha, jak ji známe, se vším všudy, od vrcholnějších knih se liší fakt jen nuancemi... Dost to na mě zapůsobilo, připadalo mi, že mezi tímto a Barvou kouzel muselo být aspoň 10 let pilování stylu... :D. Takže Lehké fantastično, parádní záležitost, moc jsem se bavila :).

Co na mě nějak víc zapůsobilo: Název :) jeho původ v básni od Miltona i jeho vysvětlení v knize, hrozně se mi ta myšlenka líbila :D :).

Co mi vadilo: Nechci tu vyloženě spoilerovat, i když náznakům se nevyhnu, ale trochu utahané finále. Ale to je spíš otázka (mého) vkusu.

ČAROPRÁVNOST


Wiki: CZ EN

Stručné téma: Eskarina a genderové stereotypy :D

Celkový dojem: Znovu mi připadalo, že mezi tímto a předchozím románem musela uběhnout hrozně dlouhá doba, ale tenrokrát ne kvůli stylu, ale spíš i kvůli tomu tématu a obecně prostředí, ve kterém se odehrává - na to, že kniha původně vyšla někdy v roce 1987, na mě působila neuvěřitelně moderně, svěžě, nedivila bych se, kdyby vyšla třeba loni (ale pravda, že to se mi stalo u více zeměplošských knih, že mi připadaly, jakoby trochu předběhly dobu, nevím...)... toho jsem si všimla asi nejvíc.

Co na mě nějak víc zapůsobilo: Kyselá Prdel :D musí tam být krásně...

Co mi vadilo: Něco, co zmíním za chvíli znovu u Morta, takže to teď nebudu rozebírat.

MORT


Wiki: CZ EN

Stručné téma: A je to tady, první Smrťova kniha...

Celkový dojem: Než jsem začala Plochu číst, věděla jsem, že Smrť je asi nejoblíbenější postava, která se objeví v každém románu a všichni ji děsně zbožňují... a ne, nevěděla jsem, proč xD. Poté mi autor zase jednou předvedl to, co asi umí nejlíp, tudíž, že začne psát o postavě, u níž si podle nemožného jména a pochybného vzhledu řeknu "A to teď jako budu číst o tomhle?!? Fakt?", počemž se po pár stráknách nedokážu od knížky odtrhnout a už někde ve středu knihy se rozplývám, jak je ten hrdina úžasný a jaké by asi bylo s ním spát. Teď mluvím obecně**, protože Smrť nemá nic než kosu. Ale jde o princip. Prostě, podle některých je Mort nejlepší zeměplošská kniha vůbec, a já se nedívím. Pokud si někdy udělám vlastní žebříček, nejspíš bude dost vysoko.

Co na mě nějak víc zapůsobilo: Koťátka :D. Né, fakt, jako, to bylo to nejsladší, co jsem kdy... mhm.

Co mi vadilo: Že konec knihy přišel jak rána přes držku. Nevím, jestli to pak Terry přestal dělat, nebo jestli jsem si jen zvykla, ale odvyprávět každičkou stránku detail po detailu a pak najednou takový střih a bum, je konec... to se nedělá!!! :D

MAGICKÝ PRAZDROJ


Wiki: CZ EN

Stručné téma: Plocha vs. supermág. Tentokrát jsem stručné téma vypsala vyloženě obsáhle, bohužel...

Celkový dojem: Moje první zeměplošské skoro-zklamání (úplně zklamaná jsem zatím naštěstí nebyla, na to jsou všechny knížky fakt kvalitou vyrovnané). Od prvních stran mi byla kniha jaksi nesympatická, nefungovalo tam moc žádné jiskření mezi postavami, nic... Mluvím teď dost subjektivně, samozřejmě, nemám moc ráda megalomanský gesta a cokoli, co má v předponě "super-", dost podezívám, takže supermág... chápete xD. Pro mě přešlap, někoho to může bavit. Nikomu to neberu.

Co na mě nějak víc zapůsobilo: Myšlenka, se kterou přišel Mrakoplaš, že to, že něco neděláte moc dobře, neurčuje, co jste.... pokud se cítíte jako čaroděj, jste čaroděj. Nezáleží, jak dobře umíte kouzlit, to z vás udělá jen lepšího či horšího čaroděje, ale to, že čarodějem JSTE, vám to nevezme... Dá se to samozřejmě vztáhnout na jakékoli povolání a momentálně jsem tuto myšlenku dost potřebovala :D :D.

Co mi vadilo: To už jsem asi víceméně řekla ;).


SOUDNÉ SESTRY


Wiki: CZ EN

Stručné téma: Tři čarodějky a správný král

Celkový dojem: Moc jsem se bavila :). Trio čarodějek je parádní, herci taky, krajina v Lancre jakbysmet (asi mi i vyhovovalo "vypadnout" z Ankh-Morporku, mám ráda, když se na Ploše cestuje :D)... Fakt jsem si (po Prazdroji) spravila chuť se vším všudy :D. A hodně jsem se smála. Hodně :D.

Co na mě nějak víc zapůsobilo: Že bych si měla přečíst Macbetha nebo se na něj aspoň podívat, u nás ve škole do nás cpali hlavně Hamleta a trochu Romea a Julii a to asi tady až tak nestačilo. Užila bych si Soudné Sestry víc :) :D. A taky musím zmínit Stařenku Oggovou, která mi se svými patnácti dětmi a asi sedmdesáti vnoučaty trochu připomínala moji skoro-tchyni :D :D :D. Ale nic ve zlým. Nic ve zlým :DDDDD.

Co mi vadilo: Přemýšlím, ale nic mě nenapadá :P.

PYRAMIDY


Wiki: CZ EN

Stručné téma: Název asi napoví líp než já...

Celkový dojem: Juj, tak tohle byla pro holku, která jako malá zbožňovala starověký Egypt a čmárala lidi z profilu, kam se dalo, fakt trefa do černého. Všechna čest, bylo to egyptské, ale hlavně zeměplošské a znovu jsem se velice bavila. Měla bych se o tom asi rozepsat více, abych zdůraznila, jak moc se mi kniha líbila a jak jsem její atmosféru cítila ještě dlouho po dočtení, ale asi bude lepší, když si to přečtete sami, a všichni :D. Zatím rozhodně jedna z nejlepších.

Co na mě nějak víc zabůsobilo: !TROCHU SPOILER! Oživlá egyptská (eh, mžilibabská) mytologie a uroboros na konci :D. WOW!

Co mi vadilo: Trochu mi lezl na nervy největší matematik Zeměplochy, ale to čistě proto, že jsem na matiku byla vždy neuvěřitelně tupá a nemám ji ráda, protože jsem na ni tupá xD. Takže tak. Ale efebští filozofové to vyvážili :P :D.

STRÁŽE! STRÁŽE!


Wiki: CZ EN

Stručné téma: Monarchismus v Ankh-Morporku

Celkový dojem: Trochu jsem se do této knihy musela nutit, nečetla se mi úplně sama od sebe a měla jsem dlouho problém najít si tam nějakou oblíbenou postavu... Ale, jak už jsem naznačila mnohokrát, špatný román v Ploše nenajdete, takže, ač nerada, musím citovat naši profesorku, která nám začátkem studia řekla, že my všichni študáci jsme už teď výborní ve své činnosti, jelikož jsme se na školu dostali, a teď záleží na nás, jestli budeme "výborně skvělí" nebo zůstaneme "jen" výborní***... Tato kniha budiž tedy označena za výbornou :).

Co na mě nějak víc zapůsobilo: Meh, pořád se mi teď vynořuje, jak z knihy předčítám svému na sračky opilému příteli, aby po oslavě svých narozenin nemusel myslet na příchuť blitek ve svých ústech a nekonečné motání hlavy a konečně usnul :D... ale... Zapůsobil na mě kapitán Elánius, čekám, že se jako charakter ještě vyvine, ale už teď soucítím s mnohými jeho pocity :D. Líbila se mi myšlenka "ostřízlivění", tudíž, že někteří lidé jsou prostě od přírody střízlivější než jiní a vidí svět skutečnější, a to je důvod, proč... no, proč alkohol někomu víc šmakuje :D. Je to tak krásné vysvětlení. A ještě se mi líbila doslovná podoba Společenské smlouvy a Leviathana (první Odmaturuj ze ZSV, které vám přijde do rukou, někde to tam je), ale v tomto ohledu autor opět dost překročil vody parodie a popravdě, dost mě z toho zamrazilo... Tohle rozhodně stojí za četbu, ale ne až tak moc pro pobavení, spíš, že to je neuvěřitelně, neuvěřitelně přesný obrázek toho, co známe. Trochu to bolí.
Co mi vadilo: Záporáci -.- někteří záporáci vás baví, ale tihle... hrozně mi lezli na nervy :D


ERIK


Wiki: CZ EN

Stručné téma: Mladí kluci na Ploše nemají lolko, tak asi musí z nudy vyvolávat démony :D (jo, už se nebudu snažit být vtipná. Sorry xD)

Celkový dojem: Krátkéééé o.O :D. Ale svižné. Moje oblíbené Zavazadlo opět válí :P :D. Ideální pro ty, kreré Plocha zajímá a nechtějí rovnou číst 400stránkovou bichli (sice i ta se přečte sama, ale ne každý tomu věří :P). trochu googlení o Mrakoplašovi a nemá vám v podstatě až tak co uniknout :P :D.

Co na mě nějak víc zapůsobilo: Různé podoby štěstí :D. A neštěstí, co se toho pekla týče... Pratchett opět perlí. A stvoření vesmíru :) :D a života a vůbec :D. Už to dává smysl.

Co mi vadilo: V takové úzké knížečke nemá cenu hledat mouchy, nic mi tam vyloženě nekazilo dojem.. :)

POHYBLIVÉ OBRÁZKY


Wiki: CZ EN

Stručné téma: Zeměplošská kinematografie od A do velmi brzkého Z :P.

Celkový dojem: Začínala jsem číst s nědůvěrou. Film na Ploše? Hollywood Holy Wood? Neztratí to atmosféru? Já nevím... ale dost příjemně mě kniha překvapila :). Četla se skoro sama, lehce, postupně začala být neuvěřitelně napínavá a nemohla jsem se odtrhnout :D :). Sympatičtí hrdinové a tak vůbec je to další povedené dílko :).

Co na mě nějak víc zapůsobilo: pes Gaspoda :D :D ♥. Strašně jsem se musela smát :D :D.

Co mi vadilo: Jen jedna technická záležitost - Holy Wood má být nějak 50 mil od Ankh-Morporku. Vím, že jsem magor, ale prostě jsem čučela do mapy Zeměplochy a došla jsem k názoru, že to přece nejde, aby to bylo tak blízko, a hrozně mě to vytáčí :D. Vůbec mám tedy se zeměpisnými vzdálenostmi na Ploše problém, ale toto mě fakt dožralo :D :/.


Tak, tím bychom měli za sebou prvních deset knih :). Já už jsem načala další desítku Sekáčem a to včera, takže jak se mi to zase v hlavě nahromadí, že nebudu mít pokoj, dokud se nevypíšu, ozvu se :P :D.

Zatím se mějte krásně ;).

Ve jménu lebky se zkříženými punčochami (moje oblibené heslo na rozloučenou dostává takhle při Ploše a Smrťovi i novou šťávu :DDD)

T.♥


** Stalo se mi to hlavně u Vlahoše von Rosreta v Zaslané poště, fakt jsem se cítila jak holka, co zpívá Olivera Twista :DD. Přiznám se radši bez mučení. Ale nebyl sám.
*** Ona je fajn, ale takovou sračku říct, to... bože, prostě je to fakt sračka :D nevím.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
SLOVNÍČEK ;D:
Wayward T.♥ - přezdívka autorky blogu
EA = Emilie Autumn, geniání a šílená hudební (nejen hudební) osobnost ;)
Krumpety = The Bloody Crumpets, její skupina
Asylum = angl. blázinec, léčebna
Kdybychom si ještě furt nerozuměli, možná ještě něco připíšu ;P. Často deformuju slova, zvyknete si =D.